17/1/2025
Čerpání dovolené pohledem NS: dodržení lhůt a formy je zásadní
Rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR (NS) sp. zn. 21 Cdo 1209/2024 přineslo důležité poznatky týkající se čerpání dovolené zaměstnanci a následků nedodržení stanovených postupů.
V uvedeném případě zaměstnanec disponoval z předcházejícího roku nevyčerpanou dovolenou, kterou dle zákoníku práce smí sám určit v případě, že mu zaměstnavatel nenařídí její vyčerpání v první polovině roku následujícího. Zaměstnanec tak dne 11. srpna zaslal zaměstnavateli SMS zprávu, že žádá o dovolenou od 31. srpna do 13. září. Na tuto zprávu však zaměstnavatel nereagoval, a proto zaměstnanec 28. srpna zanechal zaměstnavateli písemnou zprávu na dispečinku a následně čerpal dovolenou. Zaměstnavatel následně žádost o dovolenou zpochybnil a zaměstnance v důsledku neomluvené absence propustil.
Soud prvního stupně dal za pravdu zaměstnavateli, když konstatoval, že zaměstnanec nedodržel podmínky oznámení čerpání dovolené s 14denním předstihem, což způsobilo neplatnost oznámení a zaměstnanci tak vznikla neomluvená absence, na základě, které je zaměstnavatel oprávněn k okamžitému zrušení pracovního poměru. Krajský soud nicméně závěry soudu okresního vyvrátil, když konstatoval, že lhůta pro oznámení čerpání dovolené je lhůtou pořádkovou, nikoliv hmotněprávní a její nedodržení tak nezpůsobuje neplatnost oznámení o čerpání dovolené. Zaměstnanec navíc podle něj jevil evidentní snahu o kontaktování zaměstnavatele ve věci odsouhlasení dovolené.
Celý spor se dostal až k Nevyššímu soud. Ten v rámci odůvodnění rozhodnutí uvedl, že lhůta pro oznámení čerpání dovolené, která činí 14 dní, je lhůtou hmotněprávní a je tedy jedním z předpokladů pro platné oznámení o čerpání dovolené. Současně NS také vyjádřil názor, že doručování písemností, jako je oznámení o čerpání dovolené, dle právní úpravy platné v době sporné situace (2020) vyžadovalo při elektronické komunikaci elektronický podpis. Ani hlášení dovolené formou SMS bez elektronického podpisu tedy nesplnilo podmínky platného oznámení i přesto, že zde by lhůta 14 dní dodržena byla. V uvedeném případě tak došlo z pohledu NS k platnému rozvázání pracovního poměru se zaměstnancem v důsledku nesprávně oznámené dovolené.
Optikou dnešní právní úpravy, lze konstatovat, že pravidla doručení by neměla být tak přísná. Mělo by postačit, pokud oznámení o čerpání dovolené bylo odesláno ze zaměstnancovy elektronické schránky a obsahovalo na konci zprávy prostý podpis zaměstnance. I přesto doporučujeme dbát na dodržování lhůt i forem stanovených zákonem, a to nejen pro oznámení čerpání dovolené ze strany zaměstnance, ale také pro nařízení dovolené ze strany zaměstnavatele, na které se 14denní lhůta uplatní také.
Právní služby v CZ, SK i v zahraničí
info@forlex.cz
+420 596 110 300
WHISTLEBLOWING – ochrana oznamovatelů
Ostrava
FORLEX s.r.o., advokátní kancelář
28. října 3159/29, 702 00 Ostrava
Brno
FORLEX s.r.o., advokátní kancelář
Jana Babáka 2733/11, Královo Pole, 612 00 Brno
Fakturační údaje
IČO: 04275705, DIČ: CZ 04275705
ČSOB
č. účtu CZK – 321695472/0300
č. účtu EUR – 333568649/0300
Zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 63028.
Informace pro spotřebitele
Česká advokátní komora byla dne 5. 2. 2016 pověřena Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR mimosoudním řešením spotřebitelských sporů pro oblast sporů mezi advokátem a spotřebitelem ze Smluv o poskytování právních služeb (na základě zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele ve znění pozdějších předpisů). Internetová stránka tohoto pověřeného subjektu je www.cak.cz.